Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Однією з основних засад судочинства є гласність судового процесу та його повне фіксування технічними засобами, який закріплений в пункті 6 частини 1 статті 129 Конституції України. Аналогічні правові норми містяться і в статті 11 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» від 02.06.2016 року № 1402, з якої вбачається, що судові рішення, судові засідання та інформація щодо справ, які розглядаються судом, є відкритими, крім випадків, установлених законом. Ніхто не може бути обмежений у праві на отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа має право на вільний доступ до судового рішення в порядку, встановленому законом.
Інформація про суд, який розглядає справу, сторони спору та предмет позову, дату надходження позовної заяви, апеляційної, касаційної скарги, заяви про перегляд судового рішення, стадії розгляду справи, місце, дату і час судового засідання, рух справи з одного суду до іншого є відкритою та має бути невідкладно оприлюдненою на офіційному веб-порталі судової влади України, крім випадків, установлених законом.
На сьогоднішній день, одним з важливих інструментів отримання інформації про судові рішення, судові засідання та інформація щодо справ, які розглядаються судом є офіційні веб-сайти. Саме моніторингове дослідження в рамках розміщеної інформації на офіційному веб-сайті Радомишльського районного суду Житомирської області сприятиме покращенню доступу до інформації та поступового запровадження «Електронного суду», що в свою чергу сприятиме підвищенню прозорості судової влади України.
Так, на виконання вказаних вимог, на головній сторінці веб-порталу Судової влади та на сайті суду на веб-порталу, автоматично, крім випадків, установлених законом, через автоматизовану систему документообігу суду оприлюднюється по кожній судовій справі, що слухається у відкритому судовому засіданні, наступна інформація:
1) номер судового провадження;
2) прізвища або код ЄДРПОУ та найменування сторін спору;
3) предмет позову та категорія (підкатегорія справи);
4) дата надходження позовної заяви, апеляційної, касаційної скарги, заяви про перегляд судового рішення, будь-якої іншої заяви або клопотання у справі, інформація щодо особи, яка подала таку заяву, вжитих заходів забезпечення позову та (або) доказів;
5) протоколи автоматизованого розподілу по справі;
6) склад суду;
7) стадія розгляду справи;
8) місце, дата і час наступного судового засідання. Для місцевого суду додатково зазначається форма судочинства;
9) код та найменування суду до якого передана справа, дата її надсилання.
Дані інформація розміщена в розділі «Громадянам» рубрика «Список автоматично розподілених судових справ» та «Стан розгляду справ» та є загальнодоступною в будь-який час.
Крім того, обов’язково судом оприлюднюється наступна інформація:
До того ж, відповідно до частини 11 статті 128 Цивільного процесуального кодексу України, відповідач, третя особа або свідок зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликаються до суду через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України.
З опублікуванням оголошення про виклик відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.
Порядок публікації оголошень на офіційному веб-порталі судової влади України визначаються Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
Відповідно до роз’яснення Державної судової адміністрації України від 24.01.2018 року за №10-2141/18 про розміщення оголошень про виклик на офіційному веб-порталі судової влади України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи інформація про виклик у справі відповідача, третьої особи, свідка, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, розміщується безпосередньо судом на офіційній сторінці веб-порталу судової влади України.
На виконання зазначеного, на офіційному веб-сайті Радомишльського районного суду Житомирської області в розділі « ГРОМАДЯНАМ» в кінці 2017 року створено рубрику « Оголошення про виклик до суду», у якому розміщуються відповідні оголошення .Так, за 9 місяців 2018 року Радомишльським районним судом Житомирської області розміщено вже 50 таких оголошень.
Однак, у відповідності до ч. 3 ст.6 ЦПК України, ч. 3 ст. 12 КАСУ, ч. 1 ст. 44 ГПК України та ч. 2 ст. 27, ст. 222, ст. 517 КПК України на веб-сторінці суду сторони процесу та суть справи не відображаються у таких справах:
Для забезпечення функціонування автоматизованої системи документообігу суду з метою повного відображення інформації на офіційному веб-сайті суду відповідальними особами апарату суду щоденно забезпечується своєчасне внесення відповідних даних (інформації про стан розгляду судової справи, копій електронних судових рішень, відомостей про набрання судовим рішення законної сили тощо ) та направлення необхідних відомостей до Єдиного державного реєстру судових рішень.
Отже, загалом вся інформація про судові справи, яка підлягає оприлюдненню є доступною та зрозумілою на офіційному веб-сайті суду для широкого загалу користувачів, особливо включаючи тих учасників судових справ, які самостійно представляють свої інтереси в суді.
Варто зазначити, що починаючи з 2013 року учасникам судового процесу на підставі судового рішення забезпечувалася можливість брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у порядку, встановленому законом. Обов’язок забезпечити проведення відеоконференції покладається на суд, який отримав судове рішення про проведення відеоконференції, незалежно від спеціалізації та інстанції суду, який прийняв таке рішення. Так, Радомишльським районним судом Житомирської області за 9 місяців 2018 року проведено 31 сеансів відеоконференції, з них з іншими судами 24, з пенітенціарної службою-7.
Особливо слід відмітити, що роль Єдиного державного реєстру судових рішень, зростає з кожним роком. Все частіше ним користуються не лише професійні юристи, а й звичайні громадяни. Люди шукають рішення або вивчають думку судів з актуальних питань, цим самим формуючи власну правосвідомість.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про доступ до судових рішень» Єдиний державний реєстр судових рішень створено для вільного доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції України. Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України. Тобто Єдиний державний реєстр судових рішень - це автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Так, Радомишльським районним судом Житомирської області за 9 місяців 2018 року внесено до Єдиного державного реєстру судових рішень – 3227 електронних копій, в 2017- 5761, в 2016 – 5935.
Враховуючи викладене, необхідно зазначити, що довіра до судової гілки влади неможлива без належного забезпечення принципу гласності та відкритості судочинства. Саме тому важливим є забезпечення доступу громадян до інформації про здійснення судочинства та роботи судової установи загалом.